Piafka-blog wnętrzarski

Aranżacja wnętrz – jak się za to zabrać, krok po kroku

30 cze 2016

Wrocław / Grabiszynek, apartament 92m2: styl Eklektyczny, w kategorii Salon zaprojektowany przez razoo-architekci

Projektowanie wnętrz wymaga rozważenia wielu kwestii, zastanowienia się nad różnymi drobnostkami. Zobacz, jak zabrać się za aranżację wnętrz. Rozpisałam Wam krok po kroku, jakie czynności wykonuję projektując dom lub mieszkanie.

Często, kiedy zaczynam projektować jakieś wnętrze, słyszę od jego właścicieli, że nie potrafią sobie poradzić sami, bo za dużo rzeczy im się podoba. Zapisali na komputerze setki inspiracji, odwiedzili dziesiątki sklepów robiąc listy zakupów (lub, co gorsza, kupując nowe meble i dodatki), ale dalej tak naprawdę nie mają żadnego pomysłu na swoje mieszkanie. Podpowiem Wam dzisiaj, jak uniknąć takiego błędu i jaka jest dobra kolejność aranżacji wnętrz. 

Zastanów się nad swoimi potrzebami

Zanim w ogóle zabierzesz się za szukanie inspiracji i projektowanie swojego mieszkania, usiądź i zastanów się, jak wygląda Twoje życie, jakie masz potrzeby. Czy dużo gotujesz, a może jesz głównie w mieście? Uwielbiasz oglądać telewizję siedząc na wygodnej kanapie? Często organizujesz duże przyjęcia i przyda Ci się duży stół? Oczywiście, uwzględnij także innych domowników. Zapytaj ich o to, co jest dla nich ważne, jak spędzają czas, co by się im przydało. W moim wpisie o funkcjonalnym mieszkaniu znajdziesz kilka pytań, które mogą Ci ułatwić ten etap aranżacji wnętrza.

Zrób plan mieszkania

Kolejnym krokiem podczas projektowania wnętrza jest inwentaryzacja. Brzmi skomplikowanie, ale chodzi przede wszystkim o dokładne wymierzenie mieszkania. Narysuj na kartkach poszczególne pomieszczenia i nanieś na nie wszystkie wymiary. Pamiętaj o szerokościach i wysokościach drzwi oraz okien, głębokościach parapetów oraz wnęk okiennych, wszystkich wnękach i uskokach w ścianach. Zaznacz też rury, kaloryfery, kratki wentylacyjne i wszystkie rzeczy, które znajdują się w obrębie mieszkania, a nie planujesz/możesz ich zmienić. Teraz niektóre detale mogą Ci się wydawać nieistotne, ale później może się okazać, że jednak coś się nie zmieści i te kilka centymetrów będzie robić różnicę. Problematyczne zwykle okazują się wszystkie rury.

Pamiętaj też by upewnić się czy ściany nie są bardzo krzywe! Czasami różnica może wynosić nawet 10cm, co w przypadku szaf dopasowanych do wnęk jest bardzo istotne. Zwróć również uwagę na ściany nośne,kominy czy inne elementy konstrukcyjne. Takich elementów nie będzie można łatwo zmienić podczas remontu i warto od razu mieć to na uwadze. 

Przeanalizuj układ mieszkania

Kiedy masz już rozrysowane swoje mieszkanie spójrz na nie krytycznie i pomyśl o potrzebach swoich i domowników. Jeśli zgodnie uznaliście, że duża kuchnia to jest to, czego potrzebujecie, pokombinujcie – może uda się ją jakoś powiększyć, może warto ją połączyć z pokojem?

Zwróć uwagę na kierunki świata. Kuchnia od południowej strony nie jest polecana ze względu na upały, salon od północy będzie ciemny. Niektórych rzeczy nie da się przeskoczyć, ale warto mieć na uwadze ilość światła wpadającego do pomieszczeń. Pamiętaj, że tutaj też nie ma rad uniwersalnych. Dla niektórych gabinet musi być od strony południowo-wschodniej, bo pracują rano i potrzebują jasnego pomieszczenia. Dla innych biurko musi stać od północnej strony, by słońce nie przeszkadzało w pracy przy komputerze. Aranżacja wnętrz zawsze musi być dopasowana do mieszkańców. Ten krok to kolejna burza mózgów, ale warto ją przeprowadzić nawet kilkakrotnie, by w przyszłości cieszyć się swoim nowym domem. Spisujcie wszystkie pomysły na kartkach, zaznaczajcie, rysujcie – nic Wam wtedy nie umknie.

Czasami lepiej zatrudnić projektanta

Masz bardzo duże problemy z poprzednim krokiem i nie jesteście w stanie się dogadać w pozostałymi domownikami? Każde rozwiązanie wydaje się być złym? Być może najlepszym rozwiązaniem dla Was będzie zatrudnienie projektanta wnętrz. Choć jest to dodatkowy koszt podczas remontu, często ostatecznie wychodzi się na plus – oprócz dobrych pomysłów projektant może wnieść do remontu spore rabaty u producentów.

Właścicielce mieszkania zależało na jak najtańszej kuchni. Ciężko uwierzyć, ale udało się ją skompletować za ok. 2000zł, a mimo to wygląda jakby była robiona na wymiar. Podczas wstawiania drzwi przesuwnych wystarczyło przesunąć ścianę o kilka centymetrów, dzięki czemu meble z marketu są idealnie dopasowane. 

Znajdź inspiracje, stwórz moodboard

Dopiero po przeanalizowaniu swoich potrzeb, rozważeniu, jakie funkcje mają spełniać poszczególne pomieszczenia, zacznij szukać inspiracji. Zapisuj je w folderach odpowiadających poszczególnym pokojom. Nie polecam szukania inspiracji wcześniej, bo możesz zacząć mieć mętlik w głowie od mnogości pomysłów. W Internecie można znaleźć mnóstwo pięknych aranżacji wnętrz (polecam Wam przeglądnięcie portalu Homify), ale co za dużo to nie zdrowo ;-)


Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie moodboardu. Możesz wydrukować wszystkie elementy i ponaklejać na kartkach, a możesz go stworzyć w edytorze graficznym. Zobrazujesz swoje pomysły, zobaczysz, jaka kolorystyka Ci odpowiada, jakie meble się podobają. Taki moodboard pokaż innym domownikom i połączcie swoje pomysły w jeden.

Zobacz także: aranżacja wnętrz

Wybierz konkretne produkty

Kiedy już wiesz, jakie kolory i styl Ci się podobają, zacznij szukać konkretnych produktów. Zrób sobie ich listę, wrzuć je do moodboardów, zestawiaj zdjęcia obok siebie. Dzięki temu zobaczysz czy wszystko jest spójne i do siebie pasuje. Nie przywiązuj się jednak bardzo do konkretnych mebli – może się okazać, że jednak się nie zmieszczą. Traktuj tą listę jako wstępną bazę, od której wychodzisz.

Stwórz układ funkcjonalny

Masz wstępnie wybrane meble oraz plan mieszkania – czas na układ funkcjonalny wnętrz. Narysuj rzuty ponownie, tym razem dokładnie i najlepiej na dużej kartce (albo w programie do projektowania, np. sketchup). Pamiętaj żeby nanieść wszystkie zmiany w położeniu ścian!

Taki układ możesz też stworzyć na kartce papieru!

Teraz wymiary są naprawdę ważne, bo musisz sprawdzić czy meble, które wybraliście się zmieszczą. Jeśli projektujesz na kartce, najlepiej narysuj wybrane meble schematycznie na osobnej kartce i je wytnij. Staraj się zachować skalę, bo tylko tak zobaczysz czy na pewno po wstawieniu sofy i stołu będzie się dało przemieszczać po pokoju. Wycięte meble ustawiaj na rzucie mieszkania, testuj różne układy, pobaw się tym wnętrzem. Na końcu rozrysuj ostateczną wersję układu funkcjonalnego. Nie bój się używać kolorów ;-)

Zaprojektuj elektrykę, zmiany instalacji

Układ gniazdek oraz oświetlenia najlepiej jest zaprojektować dopiero wtedy, gdy wiesz gdzie będą stały meble.  Dzięki temu łatwo zorientujesz się, w którym miejscu potrzebujesz dodatkowej lampy, gdzie się przyda więcej kontaktów. Możesz uniknąć dodatkowych zmian i kosztów, jeśli starannie przemyślisz tą sprawę. Czasami jest tak, że nasz stary mebel, który bardzo lubimy, pasowałby idealnie, ale się nie zmieści ze względu na położenie kaloryfera czy rurek. W niektórych przypadkach można przesunąć instalację, ale pamiętaj żeby zrobił to fachowiec i on zaprojektował zmiany!

Poszukaj odpowiednich dekoracji

Na samym końcu, podczas remontu, zastanów się nad dekoracjami. W końcu to takie detale uzupełniają i tworzą klimat we wnętrzu. Dekoracje to nie tylko poduszki czy wazoniki, ale także zasłony, dywany, dekory w płytkach. Niektóre z tych elementów trzeba uwzględnić jeszcze w trakcie remontu, by później nie okazało się, że coś nie pasuje. Jeśli podoba Ci się styl nowoczesny, dobrym rozwiązaniem jest schowanie karniszy w podwieszanym suficie, a to musisz wiedzieć jeszcze przed rozpoczęciem remontu.

Remont

Kiedy wszystko jest już zaplanowane możesz zabierać się za remont ;-) Często, jak rozmawiam z osobami, które dopiero co kupiły mieszkanie, słyszę od nich, że mają przecież mnóstwo czasu na ustawianie mebli i inne pierdółki, dlatego zajmą się tym dopiero, jak skończy się remont. Takie myślenie niestety może narazić na dodatkowy koszt w przyszłości, gdy trzeba będzie przerabiać coś, co już jest zrobione. Oczywiście można wtedy zmienić koncepcję i iść na kompromis, ale chyba lepiej poświęcić trochę czasu wcześniej i zaprojektować mieszkanie swoich marzeń?

Aranżacja wnętrz nie jest najtrudniejszym zdaniem na świecie, ale trzeba myśleć logicznie i mieć dużo cierpliwości. Spisując wszystkie pomysły i mając ciągle na uwadze potrzeby domowników, można sobie całkiem nieźle z tym zadaniem poradzić nie będąc profesjonalistą.

Our photoshoot of apartment design by Domaga Architects : styl Eklektyczny, w kategorii Salon zaprojektowany przez Ayuko Studio

Macie jakieś nietypowe doświadczenia związane z projektowaniem wnętrz? Zabraliście się za coś zbyt późno lub zapomnieliście o czymś?

Pozdrawiam,
Kaja 

Podobało Ci się? Podaj dalej
9 komentarzy
  1. Anonimowy7/05/2016

    Bardzo przydatne i cenne rady! Na pewno z nich niedługo skorzystam. Przyznam się niestety, że od razu weszłam na Homify i utonęłam... tak samo jak przez Pinterest, Homebook, Houzz, i różne takie... ehhh... Ale co uważam za plus pinowania tych wszystkich inspiracji - kiedy do nich wracam po dłuższym czasie to mówię sobie "i mi to się podobało?! rany! usuwam!" albo wręcz przeciwnie czegoś jestem pewna mimo upływu czasu i dzięki temu wiem, że to będzie dobry pomysł.

    szczekusia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki Ela :) Sprytne z tym weryfikowaniem za pomocą przypiętych inspiracji! Nigdy na to nie wpadłam, ale faktycznie tak jest, że w pewnej chwili przestaje się część rzeczy podobać.

      Usuń
    2. Wraz z upływem lat zmienia nam się gust. Ot co.
      Ps. Piękny blog :)

      Usuń
  2. A niech mi ktoś powie, że aranżowanie przestrzeni to bułka z masłem! Ale jak widać organizacja to podstawa! Świetny post:)
    Ja tylko dodam, że trzeba zmierzyć szerokości i wysokości WSZYSTKICH drzwi, a nie tak ja kiedyś jednych :D
    To, że w jednym pokoju wysokość drzwi jest jedna, nie znaczy że w drugim będzie taka sama :/ a zwłaszcza w starszych blokach, gdzie mury już parę ładnych lat popracowały i różnice w poziomach były, w moim przypadku, nawet do 10 cm! Sporo zachodu było z odkręcaniem zakupu w sklepie..

    Pozdrawiamy ciepło!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj racja z tymi drzwiami! Ale nie martw się, myśmy popełnili większą gafę - kupując mieszkanie nie sprawdziliśmy czy okna się otwierają... i w ten sposób mamy mieszkanie na 4 piętrze z częścią zamkniętych okien :/ Mycie ich to czysta przyjemność :D

      Usuń
  3. "Choć jest to dodatkowy koszt podczas remontu, często ostatecznie wychodzi się na plus – oprócz dobrych pomysłów projektant może wnieść do remontu spore rabaty u producentów" - to prawda. Rabaty mogą właściwie pokryć zatrudnienie architekta - może nie w Warszawie, ale już np. w Bydgoszczy czy Toruniu jak najbardziej. PS. Bardzo dobry tekst!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za miłe słowa :) A nawet jak nie rabaty, to często podpowie, gdzie coś kupić, znajdzie tańszą alternatywę czy poleci zaufanych fachowców, dzięki czemu i tak można uniknąć wielu niepotrzebnych wydatków.

      Usuń
  4. Aranżacja wnętrza to nie taka prosta sprawa. Kocham podróże i nowe mieszkanie chciałabym urządzić w nieco innym stylu niż nowoczesny. Marzy mi się styl afrykański, ale nie wiem czy mąż się na to zgodzi.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo ciekawy artykuł! Nigdy nie patrzyłam na dom pod tym kątem. Będe musiała wziać to pod uwagę :) Obecnie szukamy domu, ale idzie nam średnio. Zastanawiam się czy biuro nieruchomości kraków może nam pomóc. To chyba będzie najlepsze rozwiązanie bo działanie na własną rękę nam nie idzie.

    OdpowiedzUsuń