Piafka-blog wnętrzarski

DIY - Baby Gym, czyli jak zrobić składany stojak edukacyjny dla niemowlaka i co na nim powiesić

25 kwi 2018


Jak wspomóc rozwój noworodka? Między innymi korzystając z mobili. Przeczytaj, jakie sprawdzą się najlepiej, a także zobacz jak zrobić składany baby gym, czyli stojak edukacyjny dla niemowląt. To świetna alternatywa dla klasycznej maty edukacyjnej - zajmuje mało miejsca i wpasuje się wyglądem do każdego wnętrza.

Chyba każdy wie, że pierwsze tygodnie (a nawet miesiące) życia niemowlę spędza przede wszystkim leżąc na plecach. Warto, zarówno dla dziecka, jak i rodzica, urozmaicić mu ten czas wieszając nad nim odpowiednie przedmioty, "zabawki" (dziecko głównie obserwuje - może poznać głębię, zafascynuje je ruch czy kolory, ale nie będzie się bawić, jak starszaki). Ok, ale na czym zawiesić takie przedmioty? Kiedy dziecko leży w łóżeczku, można skorzystać z pałąka montowanego do barierek albo przykręcić haczyk do sufitu. Ale gdy leży na podłodze niezastąpiony jest baby gym, czyli stojak edukacyjny (inaczej stojak gimnastyczny). Możesz kupić taki gotowy albo zrób go samodzielnie, oszczędzając sporo pieniędzy, które lepiej przeznaczyć na zakup wspaniałych mobili Montessori (koniecznie poczytaj o nich niżej, bo to świetna alternatywa dla grających karuzeli), które na pewno wpiszą się w gust rodziców ceniących sobie polski design oraz dbających o dostarczanie odpowiednich bodźców rozwojowych niemowlętom. Sama szalenie żałuję, że poznałam ten produkt jak Lilka miała już 3 miesiące.


Nie zaskoczy Was, którą opcję wybrałam, prawda? Sama nigdzie nie znalazłam tutorialu zawierającego wszystkie wymiary, ale Wam ułatwię zadanie - zobaczcie jak zrobić baby gym! To wyjątkowo prosty projekt, a koszt wykonania całości (bez mobili) to ok. 15zł.




Co będzie Ci potrzebne do wykonania stojaka edukacyjnego? 


Materiały:
- wałek drewniany o średnicy 18mm i długości 75cm
- cztery listewki drewniane: 80x4x2 cm (dł., szer., gr.)
- dwa wkręty do drewna długie na ok. 3cm
- klej do drewna
- sznurek ok. 1m (np. jutowy)
- 2 sztuki drewnianych koralików (opcjonalne)


Potrzebne narzędzia:
- wkrętarka
- wiertło do drewna 3mm
- wiertło puszkowe fi 18mm (jeśli posiadasz wiertło o innej średnicy, dopasuj do niego średnicę wałka drewnianego)
- opcjonalnie piła cięcia pod kątem
- papier ścierny

Jak zrobić baby gym - krok po kroku


1. Ten punkt nie jest konieczny, ale dzięki temu cały stojak będzie stabilniejszy. Dotnij 1 koniec listewek drewnianych pod kątem 70°. Ogarnianie kątów zupełnie mi nie poszło, także załączam Wam zdjęcie pomocnicze, o co chodzi. Dzięki takiemu przycięciu listewek, po rozłożeniu boków, nogi będą stabilnie, całą powierzchnią, przylegać do podłoża.


2. W dwóch listewkach wywierć otwory o średnicy 18 mm ok. 4 cm od prostej, nie przyciętej wcześniej, krawędzi. W pozostałych w takiej samej odległości od krawędzi nawierć otwory 18mm na głębokość ok. 7mm.

3. Do nawierconych otworów (tych niepełnych) wlej trochę kleju do drewna. Przełóż wałek przez listewki z pełnymi otworami i nałóż część z klejem. Uważaj na docięte nogi - po rozłożeniu muszą przylegać płasko do powierzchni podłogi. Przykręć wałek do zewnętrznych listewek.

4. Wiertłem 3mm (w przypadku grubszego sznurka użyj grubszego wiertła) zrób otwory równolegle do podłoża wzdłuż listewek (czyli wierć od węższego boku listewki).


5. Przeciągnij przez otwory sznurek i zabezpiecz jego końce węzłem lub koralikami.

Gotowe! Taki stojak po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca, świetnie nada się do małych przestrzeni.



Co powiesić na stojaku edukacyjnym? Jakie mobile wybrać?



To, jakie mobile zawiesimy powinno zależeć od wieku niemowlęcia. Pamiętajcie, że noworodki mają bardzo słabo rozwinięty wzrok i atrakcyjne dla dorosłych zabawki, dla takiego malucha mogą być prawie niewidoczne. Mnie urzekły mobile Montessori z pracowni MobiLove. Te ręcznie robione przez Magdę mobile powstają w Polsce, a oprócz tego, że są ładne, są także dostosowane do niemowląt i wspomagają ich rozwój. 



Lilka wpatrywała się w nie jak zaczarowana, choć powiesiłam je dość późno (żałuję, że nie zrobiłam tego wcześniej, mobile świetnie rozwijają koncentrację uwagi). Wzbudziły większe zainteresowanie niż plastikowa, obrotowa, grająca karuzela ze zwierzątkami. Na zdjęciu wyżej powiesiłam mobil Gobbi w kolorze żółtym, ale wybór jest większy. Jak wybrać odpowiedni mobil? Najlepiej przeczytajcie w tym artykule (znajdziecie tam też więcej zdjęć mobili mojego autorstwa z Lilką w roli modelki ;-)). Zresztą, zobaczcie sami, jak duży macie wybór, a to jeszcze nie koniec, bo niedługo pojawią się nowości. Moim faworytem są Wieloryby, Lilka waha się między Ośmiościanami, a Gobbi.



A co kiedy dziecko podrośnie? U nas świetnie sprawdziły się zwykłe drewniane kółeczka, koraliki i dzwoneczek w szydełkowym ubranku, czyli przedmioty, które można chwytać.


Taki baby gym przydaje się nawet, kiedy dziecko przestaje być zainteresowane leżeniem na plecach - możesz z niego zrobić wieszak na ubrania! To super rozwiązanie, które przyczyni się do samodzielności Twojego dziecka.



Na blogu ostatnio przeważa DIY dla dzieci, ale co zrobić - właśnie tym się zajmowałam ostatnimi miesiącami. Coraz bliżej mi do tematyki parentingowej, myślę, że mam fajne podejście do tych zagadnień. Jednak zanim cokolwiek napiszę, muszę być pewna swoich słów, muszę obserwować czy moje pomysły faktycznie się sprawdziły oraz jak wpłynęły na Lilkę. Mobile już wiem, że były strzałem w dziesiątkę - nie tylko dały mi chwilę wytchnienia, ale także rozwinęły umiejętność koncentracji dziecka oraz koordynację ruchową. Podobnie baby gym - sprawdził się u nas świetnie, uważam, że jest dużo lepszym rozwiązaniem niż klasyczna mata edukacyjna. Jesteście ciekawi innych produktów, z których korzystamy? Wózka? Krzesełka do karmienia? 


Pozdrawiam,
Kaja



Podobało Ci się? Podaj dalej
21 komentarzy
  1. Przepiękny stojak. Strasznie żałuję, że nie miałam takiego jak moi chłopcy byli mali, bo mnie ciągle straszyła mata edukacyjna w ostropomarańczowym kolorze, którą dostałam od teściówki. A ta stylistyka jest taka spokojna, a jednocześnie urzekająca.
    I nie przejmuj się dziecięcym DIY - teraz masz taki cudowny okres w życiu. Łap z niego jak najwięcej!
    Ściskam mocno!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj tak, maty edukacyjne potrafią straszyć! Nie mogłam tego zcierpieć :D

      Usuń
  2. Przymierzam się do takiego stojaka, ale mam problem z wałkiem. Gdzie stacjonarnie można go zakupic?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Anonimowy9/17/2018

      Wydaje mi się, że zwykły kij od miotły może się sprawdzić, tylko trzeba będzie przyciąć. Na pewno znajdziesz drewniane stacjonarnie.

      Usuń
    2. We wszystkich budowlanych, ale kij od miotły też może być :)

      Usuń
  3. Mam pytanie, może głupie – jak zmieniasz mobile na stojaku, skoro końce drążka są przyklejone? I dziękuję za post, przymierzę się do tego, jak tylko dojdę do siebie na tyle, żeby dojść do narzędziowego .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Drewniane kółka są na stałe, do nich wiązałam mobile ;-)

      Usuń
    2. A, na to nie wpadłam ;) dzięki.

      Usuń
  4. Skąd są drewniane kulki?

    OdpowiedzUsuń
  5. A czy mogę zapytać, jaka jest wysokość pałąka od podłogi, żeby mobile się zmieściły?

    OdpowiedzUsuń
  6. Mega to wyszło, a nie jest z tym jakoś dużo roboty. Dzięki za inspiracje:)

    OdpowiedzUsuń
  7. No i po co kupować:) Jak dla mnie bomba, na pewno zainspiruje się tym pomysłem

    OdpowiedzUsuń
  8. Fajnie jak można samemu takie coś zrobić. Świetna inicjatywa

    OdpowiedzUsuń
  9. Anonimowy5/12/2020

    Jeśli chce się zrobić SKŁADANY stojak dokładnie taki jak na zdjęciu to punkt "Do nawierconych otworów (tych niepełnych) wlej trochę kleju do drewna" jest błędny.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam jeszcze raz przyjrzeć się konstrukcji, przeanalizować, a dopiero potem pisać taki komentarz. W instrukcji nie ma błędu. Skąd wiem na 100% (poza logicznym myśleniem ;-))? Bo ją nie tylko opisałam, ale według niej wykonałam SKŁADANY stojak.

      Usuń
  10. Super pomysł, chodziło mi coś takiego po głowie, z gotową instrukcją będzie łatwiej 😊 mam jeszcze kilka tygodni na realizację 🤰😉 tylko chętnie bym zobaczyła wspomniany przez Ciebie artykuł na ladnebebe, ale link nie działa, a odnaleźć też mi się nie udało niestety 😕

    OdpowiedzUsuń
  11. Anonimowy9/25/2020

    Czy drewniany wałek będzie można zdjąć, tak aby zmieniać mobile/zabawki na pałąku?

    OdpowiedzUsuń
  12. A w jakim programie zrobiłaś te grafiki z wymiarami?

    OdpowiedzUsuń
  13. Ten stojak jest rewelacyjny! Wprawdzie ja dopiero za trzy miesiące zostanę pierwszy raz mamą, ale lubię spędzać czas na szukaniu zabawek i akcesoriów dla dzieci. Planujemy też przed narodzinami urządzić pokój, by wszystko było dopięte na ostatni guzik. Myślę, że takiego stojaczka nie może zabraknąć :-)

    OdpowiedzUsuń
  14. Anonimowy12/07/2021

    Dzień dobry, przepraszam, ale zagubiłam się w punkcie 3. Po przełożeniu wałka przez pełne otwory, nakładam listewkę z niepełnym otworem co oznacza, że z zewnętrznej strony jest płaska listwa, bez żadnej dziury, a deski są połączone klejem, jak mam połączyć śrubą? Ta śruba ma przejść przez dziury z klejem?

    OdpowiedzUsuń