Piafka-blog wnętrzarski

DIY organizer - tracker haseł do pobrania

20 kwi 2018


Posiadasz maila, profil w mediach społecznościowych, zakładasz konto w sklepie, logujesz się do banku - to mnóstwo stron, do których musisz pamiętać login i hasło, a te nie powinny się powtarzać w różnych serwisach. Gubisz się w tym? Pobierz i wydrukuj tracker haseł. 

Tydzień temu ktoś próbował zalogować się do mojej poczty. Wcześniej koleżanka dostała alert nieznanego logowania na Facebooku. Niedawno znajomemu przejęto konto na Instagramie. Dlatego postanowiłam zmienić wszystkie używane przeze mnie hasła. Ale jak to zrobić, żeby się nie pogubić? To proste - z trackerem haseł.

Tracker haseł stworzyłam w tym samym stylu co organizer na 2018 rok, choć to jedyna strona, którą będę przechowywać w innym miejscu - trudniej dostępnym, a zamiast haseł wpiszę przypominajki.

Przy okazji kilka słów o używanych hasłach.

Zobacz też: 9 błędów podczas publikowania w sieci zagrażających Twojemu bezpieczeństwu

Jakich haseł unikać? Co to są silne hasła?

Nie używaj haseł zawierających:
- Twoje imię, nazwisko, login
- datę urodzin Twoją/dzieci/męża
- PESEL
- imię zwierzaka
- haseł typu: "12345", "password", "dupa", "babygirl", "0000" itd.
- inne słowa, które łatwo z Tobą skojarzyć (np. u mnie byłoby to Piafka)

Warto używać mocnych haseł wszędzie tam, gdzie zalogowanie przez kogoś innego może Ci zagrażać - tam gdzie masz zapamiętane dane do karty, do maila (na pewno kiedyś przesłałaś wrażliwe dane komuś), do profilów społecznościowych z prywatnymi zdjęciami, do serwisów, w których znajduje się dużo Twoich danych osobowych. Hasła nie powinny się powtarzać i dobrze, by były silne.

Silne hasło cechuje się:
- zawiera więcej niż 8 znaków
- nie zawiera polskich znaków
- kombinacja dużych i małych liter
- pomieszane cyfry, litery i znaki specjalne
- nieużywanie całych istniejących słów (to łatwe do złamania odpowiednim programem)

Jak stworzyć silne hasło?

Moja ulubiona metoda to skorzystanie z cytatu (ale takiego, którego nie publikujesz jako motto na Fb). Np.: Pan Kotek był chory i leżał w łóżeczku.

Spisuję po kolei wszystkie pierwsze litery słów: PKbcilwł
Pierwsze 5 liter alfabetu zmieniam na znaki specjalne wg klucza: a-! (shift+1), b-@ (shift+2) itd.: PK!@ilwł 
Polskie znaki zmieniam na znaki zapytania: PK!@ilw?
Zmieniam samogłoski na duże litery: PK!@Ilw?

I otrzymuję silne hasło, które ciężko ze mną połączyć i łatwo złamać, a ja je prosto odtworzę w razie potrzeby. Ale ok, nie oszukujmy się - takie hasła używam do banku, stron, gdzie mam zapamiętaną kartę. Na Fb i IG włączyłam podwójne logowanie, także bez mojego telefonu i tak nie da się zalogować, tam używam łatwiejszych do codziennego stosowania haseł.Uwaga! Pamiętajcie o przestrzeganiu praw autorskich - organizer oraz jego części składowe udostępniam tylko do użytku osobistego. Przed umieszczeniem plików na swojej stronie, sprzedażą, zmodyfikowaniem elementów graficznych czy innym użyciem komercyjnym - skontaktuj się ze mną! Pozdrawiam,
KajaPodobało Ci się? Podaj dalej
4 komentarze
 1. Hasła to odwieczny problem - ja mam specjalny notatnik, który mam ukryty co by nie wpadł w niepowołane ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja używam programu który mi trzyma wszystkie hasła, tak jest dla mnie wygodniej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bałabym się tak przechowywać hasła. Wtedy wystarczy, że ktoś ukradnie laptopa i ma absolutnie wszystko dostępne. Złamanie hasła do programu to nie jest duży problem, podobnie jak do systemu operacyjnego.

   Usuń