Piafka-blog wnętrzarski

DIY mata do zabawy i torba w jednym

10 maj 2018

Czułaś się kiedyś jak wielbłąd wychodząc z dzieckiem na spacer? W jednej ręce torba z zabawkami, w drugiej koc i do tego dziecko pod pachą albo jakoś tak. Też tam byłam i w końcu powiedziałam dość, po czym uszyłam torbę, która zmienia się w kocyk. Zobacz, jak ją zrobiłam i z jakich tkanin.

Nie odkryłam nic nowego, takie maty są gotowe do kupienia. Jednak między sklepowymi, a moją są dwie ważne różnice - estetyka oraz sposób wykonania. Gotowe maty po ściągnięciu sznurków stają się workami, ponieważ zostały uszyte z cienkiej bawełny. Podczas tworzenia mojej po raz kolejny wykorzystałam piękne tkaniny od Milofabrics (wcześniej pokazywałam Wam je w tutorialu jak uszyć kokon niemowlęcy) - grubszą tkaninę bawełnianą (BATB 32) oraz bawełnianą pikówkę (kolor jasno szary), pomiędzy które włożyłam cienką ocieplinę silikonową. Gramatura materiałów powoduje, że po ściągnięciu sznurków, mata staje się podręczną torbą, z której nic nie wypadnie. Zresztą, zobaczcie sami (a jest co oglądać, bo dziś więcej zdjęć niż tekstu).


Chusta i mata powodują, że idąc na spacer mam wolne ręce. Choć ma małą powierzchnię do siedzenia, jest na tyle pojemna, że mieszczę w niej dodatkowy kocyk. A kiedy Lili podrośnie, mam nadzieję, że będzie korzystać z możliwości szybkiego posprzątania rozrzuconych zabawek.
A teraz kilka wskazówek, jak uszyć matę do zabawy zmieniającą się w torbę.

Potrzebujesz: 1mb grubszej bawełny, 1mb pikówki bawełnianej*, 1mb cienkiej ociepliny, 4 oczka metalowe (o średnicy nieco większej niż sznurek), 6.5 m sznurka, 1 nap plastikowy.

*Po uszyciu tego projektu zostaje wystarczająco dużo tkaniny, by uszyć wkładkę do wózka ;-)

1. Wytnij koła o średnicy 1m z obu tkanin oraz ociepliny (moje zdjęcie pokazujące, jak wyciąć koło z tkaniny, magicznie zniknęło, ale tu możecie zobaczyć sposób, w jaki to robię).

2. W szarej pikówce załóż oczka metalowe - po dwa dokładnie na przeciwko siebie (złóż tkaninę na pół, to wyjdzie równo). Moje oczka mają za małą średnicę, musiałam użyć bardzo cienkiego sznurka, który już raz udało mi się urwać.


3. Złóż kanapkę - w taki sposób jak na zdjęciu niżej; całość zszyj przy brzegu zostawiając miejsce na wywinięcie na prawą stronę. 


4. Odmierz dwie długości sznurka - dokładnie takie jak obwód koła w odległości ok. 1.5cm od brzegu. Ja się bawiłam w szycie tunelu z poliestrowej tkaniny, ale nie jest to konieczne. Dzięki użyciu dwóch sznurków zamiast jednego będziesz ściągać matę równocześnie z obu stron, co spowoduje, że torba będzie się ładnie układać.


5. Wywiń tkaniny na prawą stronę i zszyj otwór. Zrób przeszycie ok. 5 cm od brzegu tkaniny (widoczne na zdjęciu niżej).

6. Na sznurek załóż agrafkę i przeciągnij dookoła powstałego tunelu tak, by sznurek wystawał po obu stronach maty (widać to na zdjęciu niżej).
7. Zamocuj napy pomiędzy sznurkami.


Gotowe. Na koniec jeszcze kilka zdjęć (te tkaniny są tak piękne, że nie mogłam się oprzeć podczas fotografowania maty).

fot. Pan Mąż Bartosz
(jednego mam, ale kto wie, może się kiedyś czasy pozmieniają i będzie można mieć kilku mężów? Każdy by dostał jedno zadanie i nie byłoby już, że za dużo oczekujemy ;-)). 

A patrzcie jak ładnie pasuje do pokoju Lilki.Pozdrawiam,
KajaPodobało Ci się? Podaj dalej
4 komentarze
  1. Bardzo fajna torba. Niezwykle praktyczna i funkcjonalna :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przepiękna! I w ogóle Twoje DIY są na najwyższym poziomie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Piękna mata <3 A czy taka pikówka nadawałaby się też do uszycia kokonu? Bo początkowo miałam szyć z warstwą velvetu, ale to jednak poliester, zwykła bawełna do mnie też nie do końca przemawia, bo chciałam, żeby spodnia warstwa była bardziej mięsista i zastanawia mnie czy ta pikówka byłaby dobrym rozwiązaniem?

    OdpowiedzUsuń