Piafka

DIY Jak zrobić półkę

piątek, 14 października 2016
| 7 komentarzy
Kiedy skończy się miejsce do przechowywania w szafie, można jeszcze wykorzystać jej drzwi albo ścianę obok. Idealne do tego są płytkie półeczki. Zobacz, jak zrobić samodzielnie półkę z drewna.

Moją półeczkę powiesiliśmy na drzwiach szafy gospodarczej. Dzięki niej wszystkie środki czystości mam pod ręką, a nie zajmują mi dodatkowego miejsca. Taka półka świetnie nada się także na dziecięce książki czy dekoracje. Jak zrobić szafkę do powieszenia na drzwiach? Po raz pierwszy korzystałam z frezarki Bosha i bardzo spodobało mi się to narzędzie. Bez niej też można zrobić nacięcia w drewnie przy pomocy piły, ale dużo prościej jednak idzie z frezarką. Zwłaszcza, jak tata pomaga ją obsługiwać ;-)

Materiały


Potrzebne będą deski o wymiarach:
 • 2szt. - 8,5 cm x 47 cm, grubość min. 1,5cm (boczne ścianki)
 • 2 szt. - 8,5 cm x 40 cm, grubość ok. 1cm (półki poziome)
 • 2 szt - 6,5 cm x 39 cm, grubość ok. 1cm (fronty)
Do zrobienia uchwytu na papier potrzebny jest przecięty w połowie reling kuchenny.
Klej do drewna
Farba akrylowa
Lakier akrylowy
2szt. płaskowników i 1szt. kątownika do przymocowania półki do drzwi
Narzędzia:
Piła/wyrzynarka
Frezarka
Szlifierka
Papier ścierny
Wkrętarka

Jak wykonać półkę?

 1. Docinamy deski na odpowiednie wymiary.
 2. 12 cm od górnej krawędzi desek 8,5 x 47cm (bocznych ścianek; zobacz rysunek wyżej) robimy głęboki na 5 mm frez o szerokości odpowiadającej grubości deski na półkę poziomą. 
 3. Identyczne frezy powtarzamy 1cm od dolnej krawędzi tych samych desek (miejsce na dolną półeczkę).
 4. Szlifujemy deski. 
 5. Smarujemy klejem i wkładamy półki w wyfrezowane wgłębienia.
 6. Przyklejamy fronty.
 7. Z tyłu, u góry bocznych ścianek robimy małe wgłębienie w drewnie, tak by po przykręceniu płaskownika półka nie odstawała.
 8.  Całość malujemy na wybrany kolor, a następnie zabezpieczamy lakierem.
 9. Od spodu przykręcamy reling kuchenny  (warto dodać dystans, żeby papier swobodnie się zmieścił).

 

Po powieszeniu półeczka jest bardzo praktyczna, a do tego ładna. Ciekawi, jak zagospodarowałam pozostałą część drzwiczek? Zaglądnijcie tutaj jutro do kolejnego postu z serii Zorganizuj Swój Dom. Będą też do pobrania etykiety na środki do sprzątania ;-)


Pozdrawiam,
Kaja7 komentarzy
 1. kurczę, liczyłam bardziej na coś w stylu "weź kawał tektury,stara deche klej rach pach i gotowe". nie mam w domu nic z tych rzeczy które wypisalas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. materiały materiałami,ale narzędzi zwlaszcza brak.

   Usuń
  2. Z tektury mogłoby się nie trzymać ;-) Z budowaniem mebli z drewna jest tak, że narzędzia się przydają, bardzo ułatwiają pracę, ale można kombinować i bez nich. Deski dotną Ci w sklepie budowlanym, a zamiast frezy możesz spróbować z kątownikami. Wtedy tylko pędzel, klej i farba są potrzebne ;-)

   Usuń
 2. Półka jest chyba jedną z prostszych rzeczy do zrobienia. Mi osobiście zawsze najwięcej problemów sprawia zamontowanie jej prosto ;) Jakoś nie "lubię się" z poziomnicą. Ale oczywiście jest to do zrobienia. Sam półka raczej prosty temat. Wspornik do półek bardzo pomaga - zwłaszcza jak robi się półkę z deski czy podobnego przedmiotu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Warto robić różne rzeczy samodzielnie do wnętrza - satysfakcja jest wielka :) My mamy też w mieszkaniu półki samemu robione, dobraliśmy ozdobne wsporniki bo akurat zostały blaty starych półek po dziadkach ze zdobieniami ale bez uchwytów. Na wsporniku wyglądają świetnie.

  OdpowiedzUsuń