Piafka-blog wnętrzarski

DIY Jak zrobić półkę

14 paź 2016

Kiedy skończy się miejsce do przechowywania w szafie, można jeszcze wykorzystać jej drzwi albo ścianę obok. Idealne do tego są płytkie półeczki. Zobacz, jak zrobić samodzielnie półkę z drewna.

Moją półeczkę powiesiliśmy na drzwiach szafy gospodarczej. Dzięki niej wszystkie środki czystości mam pod ręką, a nie zajmują mi dodatkowego miejsca. Taka półka świetnie nada się także na dziecięce książki czy dekoracje. Jak zrobić szafkę do powieszenia na drzwiach? Po raz pierwszy korzystałam z frezarki Bosha i bardzo spodobało mi się to narzędzie. Bez niej też można zrobić nacięcia w drewnie przy pomocy piły, ale dużo prościej jednak idzie z frezarką. Zwłaszcza, jak tata pomaga ją obsługiwać ;-)

Materiały


Potrzebne będą deski o wymiarach:
 • 2szt. - 8,5 cm x 47 cm, grubość min. 1,5cm (boczne ścianki)
 • 2 szt. - 8,5 cm x 40 cm, grubość ok. 1cm (półki poziome)
 • 2 szt - 6,5 cm x 39 cm, grubość ok. 1cm (fronty)
Do zrobienia uchwytu na papier potrzebny jest przecięty w połowie reling kuchenny.
Klej do drewna
Farba akrylowa
Lakier akrylowy
2szt. płaskowników i 1szt. kątownika do przymocowania półki do drzwi
Narzędzia:
Piła/wyrzynarka
Frezarka
Szlifierka
Papier ścierny
Wkrętarka

Jak wykonać półkę?

 1. Docinamy deski na odpowiednie wymiary.
 2. 12 cm od górnej krawędzi desek 8,5 x 47cm (bocznych ścianek; zobacz rysunek wyżej) robimy głęboki na 5 mm frez o szerokości odpowiadającej grubości deski na półkę poziomą. 
 3. Identyczne frezy powtarzamy 1cm od dolnej krawędzi tych samych desek (miejsce na dolną półeczkę).
 4. Szlifujemy deski. 
 5. Smarujemy klejem i wkładamy półki w wyfrezowane wgłębienia.
 6. Przyklejamy fronty.
 7. Z tyłu, u góry bocznych ścianek robimy małe wgłębienie w drewnie, tak by po przykręceniu płaskownika półka nie odstawała.
 8.  Całość malujemy na wybrany kolor, a następnie zabezpieczamy lakierem.
 9. Od spodu przykręcamy reling kuchenny  (warto dodać dystans, żeby papier swobodnie się zmieścił).

 

Po powieszeniu półeczka jest bardzo praktyczna, a do tego ładna. Ciekawi, jak zagospodarowałam pozostałą część drzwiczek? Zaglądnijcie tutaj jutro do kolejnego postu z serii Zorganizuj Swój Dom. Będą też do pobrania etykiety na środki do sprzątania ;-)


Pozdrawiam,
KajaPodobało Ci się? Podaj dalej
7 komentarzy
 1. kurczę, liczyłam bardziej na coś w stylu "weź kawał tektury,stara deche klej rach pach i gotowe". nie mam w domu nic z tych rzeczy które wypisalas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. materiały materiałami,ale narzędzi zwlaszcza brak.

   Usuń
  2. Z tektury mogłoby się nie trzymać ;-) Z budowaniem mebli z drewna jest tak, że narzędzia się przydają, bardzo ułatwiają pracę, ale można kombinować i bez nich. Deski dotną Ci w sklepie budowlanym, a zamiast frezy możesz spróbować z kątownikami. Wtedy tylko pędzel, klej i farba są potrzebne ;-)

   Usuń
 2. Półka jest chyba jedną z prostszych rzeczy do zrobienia. Mi osobiście zawsze najwięcej problemów sprawia zamontowanie jej prosto ;) Jakoś nie "lubię się" z poziomnicą. Ale oczywiście jest to do zrobienia. Sam półka raczej prosty temat. Wspornik do półek bardzo pomaga - zwłaszcza jak robi się półkę z deski czy podobnego przedmiotu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Warto robić różne rzeczy samodzielnie do wnętrza - satysfakcja jest wielka :) My mamy też w mieszkaniu półki samemu robione, dobraliśmy ozdobne wsporniki bo akurat zostały blaty starych półek po dziadkach ze zdobieniami ale bez uchwytów. Na wsporniku wyglądają świetnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Akurat ja zwykle upraszczam takie tematy. Ta półka jest bardzo OK, ale jednak czasochłonna w porównaniu z półką opartą na wsporniku. Prosty wspornik to tania sprawa, a naprawdę można zrobić w krótkim czasie cały zestaw funkcjonalnych półek dla każdego pomieszczenia.

  OdpowiedzUsuń