Piafka-blog wnętrzarski

Wiatroizolacja, deska elewacyjna, dach, okna i drzwi w domu szkieletowym

14 wrz 2021

jaka deske elewacyjna wybrac
Udało się, konstrukcja domu szkieletowego stoi, widać już zarys pomieszczeń. Ale co dalej? Jakie są następne etapy prac? Zobaczcie, jak położyliśmy dach, jakie deski elewacyjne wybraliśmy, jak zabezpieczymy drewno przed szkodnikami, na jakie okna się zdecydowaliśmy. 

Bartek ostatnio opowiedział Wam o tym, jak w jeden dzień na naszej działce pojawiła się konstrukcja Chatynki. Od tamtej pory sporo się wydarzyło, kolejne tygodnie były bardzo intensywne. Ja dalej obserwowałam postępy na zdjęciach, które zaraz Wam pokażę. Bartek starał się dokumentować większość etapów, ale to mnóstwo pracy i nie wszystko się udało. Ten odcinek będzie raczej opisowy i skrótowy, bo ja w tym wszystkim uczestniczyłam biernie, a Bartek nie ma czasu na pisanie - po raz pierwszy od lipca są wreszcie odpowiednie warunki do malowania elewacji, także każdą wolną chwilę mój mąż poświęca właśnie na to :) 

Spis treści – Wiatroizolacja, deska elewacyjna, dach, okna i drzwi w domu szkieletowym 

Konstrukcja domu szkieletowego i co dalej?


Postęp prac w skrócie wyglądał dalej tak - położenie dachu, izolacja domku, obróbka blacharska, wstawienie okien i położenie elewacji. To tak krok po kroku jak powstawał dom szkieletowy (a właściwie jego zewnętrzne warstwy, bo później przyjdą jeszcze ocieplenie, instalacje i deski boazeryjne w środku).
Część z tych etapów już jest zamknięta, część w trakcie realizacji. Jak już parę razy wspominałam, pogoda w tym roku jest wyjątkowo niesprzyjająca, co mocno przedłuża nam niektóre działania. Plan był inny, chcieliśmy już latem korzystać z domku, ale trudno. Musimy się dostosować, może na wiosnę będziemy się już cieszyć spokojem na działce :)

To teraz szczegóły.


Jaką deskę elewacyjną wybraliśmy?


To nie jest najlepszy rok na budowanie domku drewnianego, bo ceny materiałów poszły bardzo w górę, a do tego dostępność produktów jest ograniczona. Dlatego, jak tylko znalazłam na OLX deskę elewacyjną, która jest dostępna i nam odpowiada, Bartek ją zamówił. Wyliczenie zapotrzebowania materiału to była udręka, patrzcie, jak to rozrysowywałam, potem jeszcze słownie opisywałam, żeby Bartek wiedział, jak docinać kawałki.


Każda deska jest osobno na rysunku, kolorami zaznaczone, gdzie idzie odpad po docięciu. Parę wieczorów pracy i się udało, do tego Bartek doliczył zapas ok. 10% i od końca kwietnia dechy leżą u nas w ogródku.

Na deskę elewacyjną wybraliśmy świerk skandynawski od szwedzkiego producenta. To drewno, które charakteryzuje się dużą odpornością na warunki atmosferyczne oraz działalność szkodników. Jest to wytrzymały gatunek drewna, polecany w naszych warunkach klimatycznych, a do tego tańszy od alternatywnych rozwiązań. Deski elewacyjne położone będą poziomo, łączone poprzez pióro wpusty. Mają 19mm grubości i są długie na 6m. Kupując deskę elewacyjną warto jeszcze zwrócić uwagę na wilgotność drewna - odpowiednia (około 15%) zapobiegnie późniejszym odkształceniom. 


Deski ze świerka skandynawskiego mają jasny, lekko żółtawy odcień. Żeby pięknie wyglądały przez następne lata, muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. 

Jak zabezpieczyć deskę elewacyjną?


Najważniejsze w przypadku elewacji drewnianej jest jej odpowiednie zabezpieczenie. Dlatego nie chcieliśmy ryzykować i eksperymentować - postawiliśmy na rozwiązania, które mamy sprawdzone albo polecają nam znajomi. 


Pierwszym krokiem jest impregnacja deski elewacyjnej. Wykorzystaliśmy do tego impregnat do drewna budowlanego V33. Po przetestowaniu na fragmencie konstrukcji, wiedzieliśmy, że jest to produkt, który łatwo się nakłada, ma świetne właściwości, a do tego można szybko położyć dwie warstwy. W następnym wpisie, który powstanie w ramach współpracy z marką V33, Bartek opowie Wam więcej na temat impregnatu i sposobu jego nakładania. Nam niestety pogoda mocno pokrzyżowała plany, długo musieliśmy czekać z tym krokiem (ale zdecydowanie warto było). 

Po zabezpieczeniu deski przed owadami oraz grzybami konieczna będzie także ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. W Chatynce zdecydowaliśmy się na malowanie drewna lazurą ochronną polski klimat V33. Ten etap Bartek właśnie skończył, spodziewajcie się wpisu z efektami za kilka dni.

Dach w drewnianym domu szkieletowym

Opis zaczęłam od deski elewacyjnej, bo od jej wyboru zależały dalsze prace po postawieniu konstrukcji domu. Następnym etapem było zrobienie dachu domku. Na belki konstrukcyjne położone zostały deski elewacyjne, ładną stroną od środka domku - to nasz sufit, który będzie widoczny z salonu oraz antresoli. Następnie materiał izolacyjny, czyli pianka pir, płyty OSB i papa. 


O tym etapie wiele nie jestem w stanie Wam opowiedzieć, wyłączyłam się z niego. Na szczęście całością zajął się Bartek z bratem i znajomymi - lata doświadczenia przy pracach na wysokości się przydały. Na dachu zostanie jeszcze położony ozdobny gont, ale tu także zostawiłam wolną rękę Bartkowi, nie wiem jaki wybrał. 

Wiatroizolacja w domu szkieletowym

Kiedy dach był skończony, przyszedł czas na ściany. Pogoda stała się mniej uciążliwa, bo można się  było schronić pod dachem. 


Deska elewacyjna nie wystarczy do uzyskania odpowiednich właściwości wiatro i termo izolacyjnych w domu. Konieczne jest odpowiednie wykończenie ścian. Do zewnętrznej strony konstrukcji Bartek przytakerował membranę wiatroizolacyjną. Chociaż to tylko biała folia, całość zaczęła wyglądać jak domek :)

Okna i drzwi w domu szkieletowym

Kolejny krok to wstawienie okien. Zamówiliśmy plastikowe, a do łazienki oraz wejściowe (tarasowe) dostaliśmy drewniane. Będziemy je musieli przemalować na pasujący kolor. Jak skończymy, opowiem Wam, jak przebiegła metamorfoza drewnianych okien i na jakie produkty się zdecydowaliśmy. 

Montażem okien także zajął się Bartek. Postępował według wskazówek od producenta, wcześniej musiał tylko wyciąć otwory w membranie wiatroizolacyjnej. Zdjęcia z zamontowanymi oknami i drzwiami zobaczycie w kolejnych wpisach :) 

W między czasie pojechaliśmy na wakacje nad morze, gdzie było łóżko piętrowe. Podobne planuję u dzieci w pokoju. Okazało się, że na górze robi się bardzo gorąco, dlatego dokupiliśmy używane okienko drewniane i Bartek miał je dodatkowo wstawić w pokoju. Miał, bo jak przyjechał na działkę, oparł okno o auto i gdy po nie wrócił... okna nie było! Ktoś je ukradł....

Nie było drogie, ale miało idealne wymiary. Zakup nowego nie wchodził w grę, to zupełnie inny koszt, a więcej używanych już nie było. Uznaliśmy, że napiszemy ogłoszenie, w lekko zabawnym tonie, że prosimy o zwrot okienka, bo jest nam potrzebne i rozumiemy, że zaszło nieporozumienie. Dodaliśmy, że w aucie są kamery i nie chce nam się bawić w formalności na policji. Podaliśmy numer telefonu, zasugerowaliśmy zwrot w miejsce, z którego okno zostało zabrane. Po paru dniach do Bartka zadzwonił sąsiad z działek. Powiedział, że on widział nasze okno rzucone w krzaki i już się wkurzał, że ktoś śmieci, ale jak wracał to go nie było. Czyli jakiś cwaniak wziął okno spod auta, schował w krzakach i po paru dniach po nie wrócił. Eh, trudno, nie będzie okna u dzieci, chyba że znowu się coś trafi na OLXie. Ale na szczęście historia ma happy end! Bo po dwóch tygodniach zadzwonił do mnie ten sam sąsiad i mówi, że przechodził koło tych krzaków i okno leży, więc nam odniósł i schował w domku. Nawet nie wiecie, jak się cieszyłam! Okno jest już zamontowane i czeka na pomalowanie. Niestety, znowu pogoda utrudnia sprawę, bo przez wilgoć w powietrzu strasznie długo schnie farba i muszę czekać parę dni między warstwami. 

Drzwi wejściowe są od strony tarasu. Miały być podwójne, z szybkami, w stylu francuskim, ale dostaliśmy wielkie przesuwne i zdecydowaliśmy się na nie. To chyba był dobry wybór, ale na 100% powiem Wam dopiero, jak będziemy z nich faktycznie korzystać. Pod drzwi wewnętrzne mamy przygotowane otwory w konstrukcji, ale jeszcze ich nie kupowaliśmy. Marzą mi się drewniane, pomalowane na fajny kolor, zobaczymy jak wyjdzie w praktyce. 


W domku została także zamontowana obróbka blacharska i na razie tyle. Kolejne etapy w następnych wpisach! Już jutro spodziewajcie się opisu impregnacji drewna, a potem jego malowania - może się Wam przydać, bo to dobry sposób zabezpieczania powierzchni nie tylko deski elewacyjnej, ale także innych elementów drewnianych. 

Pozdrawiam,
Kaja

Podobało Ci się? Podaj dalej
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz