Piafka-blog wnętrzarski

Impregnacja deski elewacyjnej impregnatem do drewna budowlanego V33

20 paź 2021

czym impregnować drewno budowlane
Jakie są kolejne etapy prac po położeniu deski elewacyjnej na domku szkieletowym? Czym będziemy zabezpieczać drewno? Dlaczego następne kroki trwały wyjątkowo długo i mieliśmy prawie dwumiesięczne opóźnienie w pracach przy Chatynce? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w tym wpisie. Zobacz, po co impregnować drewno i jakim produktem to robiliśmy

Wpis powstał we współpracy z marką V33, od której otrzymaliśmy produkt do impregnacji drewna budowlanego. 

Od poprzedniego wpisu z serii Chatynkowej minął ponad miesiąc, bo niestety nie mieliśmy o czym pisać. Na budowie pojawiło się niezależne od nas opóźnienie, które spowodowało, że musieliśmy czekać z kolejnymi etapami prac. Mimo że musieliśmy długo czekać na odpowiednie warunki, nie zrezygnowaliśmy z porządnego zabezpieczenia surowych desek i to nie tylko przed warunkami atmosferycznymi. Bo oprócz wody, słońca czy niskich temperatur, powierzchnie drewniane narażone są także na działanie innych czynników. Co jeszcze stanowi zagrożenie i dlaczego nie zrezygnowaliśmy z impregnacji elewacji?

Po co impregnować drewno? Na czym polega impregnacja?


Oprócz warunków atmosferycznych na drewno wpływają także różne owady oraz grzyby. W naturze to pozytywny efekt, dzięki któremu dochodzi do rozkładu drewna i jego przemiany w część runa leśnego. Mimo że bardzo lubię chodzić po lesie, w przypadku elewacji drewnianej nie chcę ryzykować - odpowiednie zabezpieczenie drewna jest konieczne, by cieszyć się nim przez długie lata. 


Impregnacja polega na nasyceniu drewna specjalnym środkiem. Są dwie metody na zrobienie tego - impregnacja ciśnieniowo-próżniowa, wykonywana w warunkach przemysłowych, oraz impregnacja powierzchniowa, którą każdy może przeprowadzić samodzielnie. Różnica między tymi sposobami jest taka, że w pierwszym preparat wnika w głąb drewna (ponad 10mm), a w drugim materiał zostaje nasączony do 10mm głębokości. 

Skuteczność impregnacji zależy od metody jej wykonania, użytego środka, a także warunków podczas nakładania preparatu (do tego wrócimy). 

Czym impregnować drewno - jaki produkt do impregnacji wybraliśmy?

Żeby zabezpieczyć deskę elewacyjną w naszym domku szkieletowym, szukaliśmy produktu, który nadaje się do impregnacji powierzchniowej, zabezpieczy drewno przed warunkami atmosferycznymi, ale także przed grzybami oraz szkodnikami. Sporo czytaliśmy na ten temat, szukaliśmy opinii, poznawaliśmy różne metody ochrony elewacji i ostatecznie zdecydowaliśmy się rozdzielić ten proces na dwa kroki - osobno przeprowadziliśmy impregnację przed czynnikami biologicznymi, a dopiero potem zabezpieczyliśmy powierzchnię przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dzięki temu drewno zostało naprawdę dobrze zabezpieczone, a my nie musimy się obawiać o jego trwałość.
Elementy konstrukcyjne zamówiliśmy już zaimpregnowane, choć w kilku miejscach konieczna była poprawka (np. dołożyliśmy belkę pod okno już samodzielnie). Bartek przeczytał kilka recenzji i kupił impregnat do drewna budowlanego V33. Był na tyle zadowolony, że podjęliśmy z tą marką współpracę przy dalszych pracach :) Impregnat do drewna budowlanego V33 służy do zabezpieczania elementów drewnianych użytkowanych wewnątrz i na zewnątrz, ale nie mających bezpośredniego kontaktu z gruntem oraz wodą powierzchniową. Chroni powierzchnię przed czynnikami biologicznymi, takimi jak grzyby podstawczaki oraz przed technicznymi szkodnikami drewna (owadami - chrząszczami i termitami). Impregnat do drewna budowlanego V33 stosuje się pod produkty wykończeniowe (chroniące przed warunkami atmosferycznymi, np. lazurę, olej). Oprócz zabezpieczenia surowego drewna, można także ratować to już zainfekowane - wówczas konieczne będzie odpowiednie przygotowanie podłoża oraz położenie trzech warstw produktu. 

Impregnat występuje w opakowaniach o trzech pojemnościach - 1l, 5l oraz 25l. Na naszych zdjęciach widać to największe, przy dużej powierzchni i malowaniu pistoletem natryskowym sprawdziło się bardzo dobrze. 

Bartkowi w impregnacie do drewna budowlanego najbardziej podobało się to, że:
  • jest bezbarwny (nie widać ewentualnych smug)
  • jest płynny i łatwo się go aplikuje zarówno pędzlem, jak i pistoletem natryskowym
  • drugą warstwę można położyć już po 15 minutach 
  • ma super wydajność 
  • ma dobrą cenę 
  • nie ma problemu z dostępnością (znajdziecie go w popularnych marketach budowlanych)
Impregnat V33 jest odpowiedni nie tylko do elewacji drewnianej - świetnie nada się także do innego drewna konstrukcyjnego, jak na przykład belki, okna czy bramy.

 Impregnacja elewacji - jak impregnowaliśmy elewację drewnianą?


Na samym początku wpisu wspomniałam o dużym opóźnieniu podczas impregnacji oraz malowania. Chociaż produkty czekały gotowe już w sierpniu, a my byliśmy gotowi do działania, to skończyliśmy cały proces pod koniec września (plan był na miesiąc wcześniej). Przyczyna była prosta - pogoda skutecznie uniemożliwiła nam pracę. Pewnie wyobrażasz sobie teraz długotrwały opad deszczu, ale było wprost przeciwnie - nie mogliśmy malować z powodu upałów! Chociaż na impregnacie nie ma informacji o aplikacji środka w określonej temperaturze, postanowiliśmy nie ryzykować z pracą przy 30 kilku stopniach i pełnym słońcu. A gdy wieczorami się ochładzało, natychmiast spadał deszcz. Przez taką pogodę wszystko robiliśmy (a właściwie Bartek z bratem robili) na raty, w długich odstępach czasu. 

Deska, którą impregnowaliśmy, była surowa, nie musieliśmy wcześniej usuwać  starych powłok. Wystarczyło odpylić powierzchnię, a także zabezpieczyć okna oraz drzwi folią. Ponieważ zależało nam na czasie (okna pogodowe były naprawdę krótkie), Bartek do malowania użył pistoletu natryskowego. Producent zaleca położenie dwóch warstw preparatu korzystając z pędzla. Nasza deska elewacyjna została pokryta trzema warstwami impregnatu do drewna budowlanego - pierwsze dwie w odstępie 15 minut, a trzecia po paru dniach (choć można malować już po 12h). 

 


Zaimpregnowanie całego domku (od zewnątrz) jedną warstwą zajęło około 4.5h.

Ciężko cały proces pokazać na zdjęciach, bo produkt jest niewidoczny po aplikacji. Trzeba sobie wyobrazić, że deska jest już zaimpregnowana :) 

Co po impregnacji? Jak zabezpieczyć drewno przed warunkami atmosferycznymi?

Jak wspominałam wcześniej, impregnat do drewna budowlanego zabezpiecza materiał przed czynnikami biologicznymi, jak grzyby czy owady. Oprócz tego konieczna jest także ochrona przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych - słońca, deszczu czy temperatury.


Deskę elewacyjną można wykończyć na kilka sposobów, na przykład lazurą, lakierem, olejem. My zdecydowaliśmy się pomalować domek lazurą ochronną polski klimat ekstremalna odporność V33. Dlaczego właśnie tą oraz jaki kolor elewacji wybraliśmy dowiecie się w kolejnej części serii o budowie Chatynki. Do usłyszenia! Pozdrawiam,
Kaja

Podobało Ci się? Podaj dalej
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz